Artykuł sponsorowany

Pompa głębinowa często się wyłącza? Sprawdź przyczyny!

Spis treści

Pompy głębinowe to urządzenia wykorzystywane przede wszystkim do wydobywania wody ze studni wierconych, kopanych i zbiorników wolnostojących. Zmagasz się z częstym wyłączaniem się pompy głębinowej? Sprawdź, jakie mogą być przyczyny tego problemu!

Jak działają pompy głębinowe?

Pompa do studni głębinowych służy do pompowania wody z dużych głębokości. Urządzenie znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pompy ogrodowe lub zestawy hydroforowe nie są w stanie zassać wody. Dzięki swojej specjalnej budowie pompy głębinowe mogą bez przeszkód pracować w wodzie. Urządzenia te można wykorzystywać zarówno w domach jednorodzinnych, zakładach przemysłowych, jak i gospodarstwach rolnych. Do zadań pomp głębinowych należą przede wszystkim tłoczenie i podwyższanie ciśnienia wody, obniżanie poziomu wód gruntowych oraz wspomaganie systemów wodociągowych i instalacji nawadniających.

Dlaczego pompa głębinowa często się wyłącza?

Posiadacze pomp głębinowych mogą spotkać się z problemem częstego wyłączania się urządzenia. Dlaczego pompa głębinowa często się wyłącza? Oto kilka możliwych powodów:

  • Nieprawidłowe ciśnienie wewnątrz hydroforu – nieprawidłowe ciśnienie w hydroforze może wpływać na zakłócenia w działaniu pompy głębinowej.
  • Zanieczyszczenie pompy – zanieczyszczenia wody (piasek, muł, kamienie) mogą wpływać na działanie pompy głębinowej. Mogą one uszkadzać elementy pompy i wpływać na jej częste wyłączanie się.
  • Uszkodzenia mechaniczne – wszelkie awarie poszczególnych elementów pompy mogą wpływać na jej częste wyłączanie się.
  • Podwyższone zużycie wody – pompa głębinowa może często się wyłączać w wyniku zwiększonego zużycia wody.
  • Zwiększone obciążenie silnika – np. zacierające się łożyska.

Co zrobić, gdy pompa głębinowa często się wyłącza?

Zakłócenia w działaniu pompy do studni głębinowej mogą mieć różne przyczyny. Zidentyfikowanie powodów częstego wyłączania się urządzenia może stanowić nie lada wyzwanie. Samodzielna naprawa ewentualnych usterek również nie należy do najłatwiejszych zadań. Jeśli pompa często się wyłącza, warto skonsultować się z fachowcem, który pomoże w zidentyfikowaniu źródła problemu i naprawie urządzenia.

Jak dobrać pompę głębinową?

Pompy głębinowe są szeroko wykorzystywane w domach jednorodzinnych, gospodarstwach rolnych czy zakładach przemysłowych. Aby pompa głębinowa działała prawidłowo, konieczny jest wybór odpowiedniego urządzenia. Podczas zakupu pompy warto zwrócić uwagę na następujące kwestie:

  • Średnica – pompę głębinową należy dobrać tak, aby mieściła się w studni z delikatnym, ale nie za dużym luzem.
  • Moc silnika – to właśnie od silnika zależy wydajność urządzenia i maksymalna wysokość, na jaką może wytransportować ciecz. Pompy głębinowe są wyposażane w silniki elektryczne jedno- lub trójfazowe, zasilane prądem 230V i 400V.
  • Wydajność pompy – jej wybór zależy od miejsca, w którym ma być wykorzystywane urządzenie. Użytkownicy indywidualni z pewnością nie będą wymagali tak dużej wydajności pompy jak właściciele zakładów przemysłowych czy produkcyjnych.
  • Wysokość wynoszenia – parametr ten określa, na jaką maksymalną wysokość może być wyniesiona pompowana ciecz.
  • Inne aspekty – takie jak głębokość odwiertu studni, ilość wody w studni czy głębokość lustra wody.

Podsumowując, pompa głębinowa może wyłączać się z wielu powodów. Ważne jest, aby prawidłowo zidentyfikować problem, w czym mogą nam pomóc profesjonalni fachowcy. Aby pompa głębinowa działała prawidłowo, istotny jest również wybór odpowiedniego urządzenia. Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom już wiesz, jakie mogą być powody częstego wyłączania się pompy głębinowej. 

Scroll to Top
Scroll to Top