Jak zakładać agrowłókninę?
Agrowłóknina, zwana także ogrodową flizeliną czy włókniną ogrodowym, dostępna jest w praktycznie każdym sklepie ogrodniczym. A to wszystko dzięki jej ogromnej popularności. Klienci profesjonalni, ale też i Ci posiadający małe, przydomowe ogródki, doceniają ją bowiem za świetną pomoc z zakresie bezproblemowego okrywania roślin czy ściółkowania gleby. To, do czego służy agrowłóknina, wynika z jej konkretnych właściwości na które składają się niewielka grubość i waga, świetna przepuszczalność tak wody, jak i powietrza, a także świetne parametry izolacyjne. Do tego dodajmy wieloletnią trwałość, łatwość formowania i stosunkowo proste układanie, a już nigdy nie zdziwi nas chodliwość tego materiału. Jej głównym celem jest zabezpieczanie upraw przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, szkodnikami oraz chwastami. Agrowłóknina może również wspomagać utrzymanie odpowiedniej temperatury i wilgotności gleby, co sprzyja lepszemu wzrostowi roślin. Jest to przydatny materiał, który pomaga poprawić warunki uprawy i zwiększyć plony.
Jak stosować agrowłókninę?
Każdy producent agrowłókniny ma w ofercie dwa jej typy: białą dedykowaną do okrywania roślin oraz czarną idealną do ściółkowania gleby pod roślinnością. Ta duża cieszy się dużo większym wzięciem dlatego też na jej przykładzie opowiemy o tym, jak mocować agrowłókninę w prawidłowy sposób.
Całą pracę zaczynamy od oczyszczenia terenu ogrodu ze wszystkich niepotrzebnych elementów. Najłatwiej będzie jeśli pozbędziemy się z niego wszystkich roślin. Jeżeli jednak nie jest to możliwe, i z tym sobie poradzimy. Teraz bierzemy w dłoń kupioną rolkę produktu i rozwijamy go na wymaganą długość. Gdy flizeliny jest za dużo – przycinamy rolkę. A jeśli jej brakuje – rozwijamy rolkę kolejną. Całość układamy na wybranym wcześniej obszarze.
Teraz czas zastanowić się nad tym, czym przymocować agrowłókninę. Najlepiej wykorzystać do tego specjalnie stworzone szpilki (zwane także kołkami) wykonane z metalu bądź sztucznego tworzywa. Gdy będziemy musieli połączyć dwa kawałki włókniny, koniecznie róbmy to na zakładkę, nakładając brzeg jednego kawałka produktu na drugi. Nigdy bowiem pomiędzy poszczególnymi elementami nie powinien zostać wolny teren. A w sytuacji, gdy na danym terenie pozostały wcześniej już rosnące rośliny – konieczne będzie w tym miejscu nacięcie agrowłókniny na krzyż i delikatne przełożenie krzewu czy kwiatu przez powstały w ten sposób otwór.
Bardzo często pytacie także o to, którą stroną kłaść agrowłókninę. W przypadku czarnej odmiany produktu nie ma to najmniejszego znaczenia – jego prawa i lewa strona nie różnią się bowiem między sobą. Oczywiście trzeba także mieć świadomość tego, czym przysypać agrowłókninę po jej odpowiednim rozłożeniu, docięciu i przymocowaniu szpilkami. Na skrajach włókniny usypujemy nieduże kopczyki z ziemi, a co około jeden metr dajemy dodatkową warstwę obciążającą z cegieł czy większych kamieni. Po więcej informacji o własnościach konkretnej agrowłókniny, odsyłamy na stronę jej producenta.
Polecamy również:
Pisarz, biolog, człowiek wielu talentów. Ukończył politologię na Uniwersytecie Lubelskim, dodatkowo -hobbystycznie- studiuje biologię. Pasjonat owadów, ptaków, wszelkiej fauny. Nie pogardzi także pięknem flory! Choć pochodzi z dużego miasta, mówi o sobie “człowiek polskiej wsi”. Kontakt: [email protected]
Agrowłóknina to podstawa przy sadzeniu roślin!
Niestety, łatwo się rwie…