Artykuł sponsorowany

5 najważniejszych cech dobrej glebogryzarki do ogrodu

Spis treści

Glebogryzarka to narzędzie, które może zdecydowanie poprawić jakość i wygląd Twojego ogrodu. Z jej pomocą szybko i skutecznie przekopiesz ziemię, przygotowując ją pod siew roślin. Przy okazji zadbasz o odpowiednie napowietrzenie i czystość gleby. Trawa, krzewy czy warzywa i owoce będą rosły o wiele lepiej. Jaki model glebogryzarki wybrać jednak do ogrodu? 
 

Sprawdź 5 najważniejszych cech tego urządzenia i pamiętaj o nich podczas zakupów.

1. Wydajny silnik

Zdecydowanie najważniejszą cechą każdej glebogryzarki jest jej silnik. Ogólnie rzecz biorąc, im będzie mocniejszy, tym dla Ciebie lepiej. Duża moc wpłynie na szybkość pracy, a także jej jakość. Silniejsze modele lepiej radzą sobie z dokładnym przekopywaniem ziemi. Nie są im straszne wymagające podłoża – gliniaste czy nawet te pełne korzeni. Do ogrodu dobrze szukać glebogryzarek spalinowych o mocy przynajmniej 5 KM lub elektrycznych mających ok. 2000 W.

To, na jaki rodzaj silnika się zdecydujesz, zależy w głównej mierze od Twoich preferencji. Spalinowe są najczęściej wydajniejsze i efektywniejsze. Musisz jednak pamiętać o ich tankowaniu i konserwacji. Emitują też spaliny i większy hałas, przez co uznaje się je za mniej przyjazne dla otoczenia oraz środowiska.

Modele elektryczne pracują z kolei cicho i nie emitują szkodliwych substancji. Bywają nieco słabsze i mniej wydajne, jednak w przypadku użytku domowego z pewnością nie będzie to spora przeszkoda. Ich największym minusem jest konieczność stałego dostępu do prądu. Podczas pracy należy też uważać, aby przypadkowo nie przeciąć kabla. Glebogryzarki elektryczne są jednak sporo tańsze i lżejsze – niekiedy nawet pięciokrotnie.

Musisz więc dokładnie zastanowić się, czego oczekujesz od glebogryzarki i jaki silnik będzie dla Ciebie odpowiedniejszy.

Glebogryzarka spalinowa PM-GGS-700Y wyposażona jest w silnik benzynowy o mocy aż 7 KM. To gwarancja wydajności i niezawodności. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat.

2. Szerokość robocza

Szerokość robocza to aspekt, który wpływa na szybkość i wydajność pracy glebogryzarki. Wartość ta wskazuje Ci, jak duży obszar jest w stanie przekopać urządzenie podczas jednego przejazdu. Co ciekawe, nie zawsze większa szerokość robocza będzie lepsza. Dużo zależy od terenu, na którym będziesz pracować.

Jeśli przygotowujesz ziemię pod trawnik, wtedy szerokie ostrza będę lepsze. Gdy jednak spulchniasz glebę pod warzywa w niewielkim ogródku, wtedy łatwiej manewrować mniejszym rozstawem.

Najlepiej więc szukać glebogryzarek z możliwością regulacji szerokości roboczej. Zakres 150-260 mm sprawdzi się idealnie w warunkach przydomowych. Modele z szerokością 300-900 mm są polecane już głównie do użytku profesjonalnego lub na naprawdę dużych obszarach.

3. Regulacja głębokości pracy

W przypadku glebogryzarki nie można zapomnieć o wyborze odpowiedniej głębokości pracy. Najlepiej, aby dało się ją regulować. Wtedy dopasujesz w pełni wartość do swoich aktualnych potrzeb i zadań, które masz do wykonania. W końcu na inną głębokość przekopuje się glebę pod trawnik, a na inną pod siew.

Szukaj głównie modeli, w których to najniższa głębokość pracy wynosi 150 mm. Górna wartość może z kolei dochodzić nawet do 260 mm.

Glebogryzarka spalinowa RTGGS0103 ma regulowaną szerokość pracy w zakresie 150-200-260 mm oraz głębokość pracy do 260 mm. Źródło zdjęcia: sklep internetowy Powermat.

4. Biegi glebogryzarki

Większość modeli glebogryzarek wyposażona jest w jeden bieg przedni. Może to jednak znacząco utrudniać Twoją pracę. Dlaczego? Wystarczy, że urządzenie gdzieś się zakleszczy. Wtedy będziesz mieć kłopot z jego wyciągnięciem i konieczne będzie użycie własnej siły. Warto przy tym pamiętać, że taki sprzęt waży nawet ponad 50 kg.

Szczególnie w przypadku tych ciężkich i zaawansowanych narzędzi zwróć uwagę na obecność biegu wstecznego. Wtedy żadna sytuacja nie będzie dla Ciebie problemem.

5. Bezpieczna i ergonomiczna konstrukcja

Przy pracy z urządzeniem takim jak glebogryzarka, własne bezpieczeństwo powinno być priorytetem. Oprócz wszelkich aspektów technicznych kieruj się podczas wyboru także konstrukcją narzędzia. Mocna osłona elementów tnących to podstawa. Wytrzymała obudowa, wykonana np. ze stali, także wpływa na bezpieczeństwo, a przy okazji trwałość urządzenia.

Ergonomiczny kształt oraz konstrukcja ułatwią natomiast korzystanie z glebogryzarki i sprawią, że praca z nią będzie czystą przyjemnością. Zwróć uwagę na kształt rączek do sterowania urządzeniem czy rozstaw rękojeści. Manetki i uchwyty do napędu czy regulacji przepustnicy silnika powinny znajdować się tuż pod ręką. Wtedy sterowanie glebogryzarką będzie o wiele łatwiejsze.

Jeśli stoisz właśnie przed zakupem glebogryzarki do swojego ogrodu, pamiętaj o wyżej wymienionych pięciu najważniejszych cechach urządzenia. Dzięki temu zapewnisz sobie idealny sprzęt, z którym praca stanie się czystą przyjemnością.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Scroll to Top