Ocena:

3.8
(65)

Loading

Czas czytania: 2 minuty

Zakup glebogryzarki - jakimi parametrami należy się sugerować?

Spis treści

Glebogryzarka jest niewątpliwie bardzo przydatnym urządzeniem w pielęgnacji ogrodu. Jej posiadanie znacznie ułatwia przygotowanie podłoża zarówno pod wysiew warzyw, jak i założenie trawnika czy kwiecistych rabat. Na rynku możemy spotkać się z różnorodnymi glebogryzarkami, oferującymi również dodatkowe funkcje. Czym należy się kierować, wybierając glebogryzarkę do naszego ogrodu?

Jakie glebogryzarki mamy do wyboru? 

Glebogryzarka jest urządzeniem, które zastąpiło konieczność ręcznego przekopywania ogródka – jej główną funkcją jest przekopanie podłoża z jednoczesnym jej spulchnieniem, wyrównaniem i napowietrzeniem. Dzięki temu urządzeniu przygotowanie podłoża pod wysiew jest zdecydowanie mniej czasochłonne i wydajniejsze. 

W zależności od rodzaju prac oraz powierzchni, na jakiej chcemy używać glebogryzarki, możemy wyróżnić: 

  • glebogryzarki ręczne – niezwykle lekkie (zazwyczaj o wadze kilku kilogramów), z uwagi na konieczność jej zasilania pracą ludzkich mięśni – posiadają ograniczoną do niewielkiego obszaru szerokość pola roboczego i niewielką głębokość kopania;
  • glebogryzarki elektryczne – wymagają zasilania prądem, dlatego sprawdzają się przy mniejszych powierzchniowo ogrodach, ich zaletą jest cichsza praca w porównaniu do modeli spalinowych i nie wywołują negatywnych skutków dla środowiska;
  • glebogryzarki spalinowe – głośne i wydzielające spaliny, jednak idealne w miejscach, w których nie mamy dostępu do prądu oraz na dużych areałach – zazwyczaj mają większą moc i wydajność, są najwytrzymalsze i dostosowane do najcięższych warunków pracy.

Moc silnika – podstawowy parametr glebogryzarki 

Przymierzając się do zakupu glebogryzarki, musimy określić, do jakiej powierzchni będziemy jej używali oraz z jakim typem gleby będziemy mieli do czynienia. Do niewielkich powierzchni, przy niewymagającej glebie wystarczające będzie urządzenie o mocy około 300-500 W (4 KM). Przy większym areale lub w przypadku konieczności spulchniania gleb ciężkich, wilgotnych, silnie zbitych lub gliniastych oraz konieczności dotarcia w głębsze partie gleby – powinniśmy zdecydować się na glebogryzarkę o mocy przynajmniej 600 W, co odpowiada około 5-6,5 KM przy glebogryzarkach spalinowych. 

Dostosowanie do powierzchni – szerokość pola roboczego 

W zależności od powierzchni oraz szerokości ogrodu do wyboru mamy: 

  • glebogryzarki o polu roboczym 27-33 cm – idealne do mniejszych lub wąskich ogrodów,
  • glebogryzarki o polu roboczym powyżej 45 cm – do ogrodów o większej powierzchni,
  • glebogryzarki z regulowaną szerokością pola pracy – uniwersalne.

Co chcemy zasadzić? Głębokość pracy glebogryzarki 

Mniejsze modele, dysponujące mniejszą głębokością roboczą nadają się do użyźniania gleby na mniejszych powierzchniach, np. przy zakładaniu rabat lub grządek w przydomowym ogródku. Sprawdzą się również przy wysiewie trawnika. Jeśli planujemy wykonywanie prac pod wysiew roślin o rozbudowanym systemie korzeniowym, najlepiej jest zakupić glebogryzarkę dysponującą możliwością przekopywania gleby na głębokość ponad 30 cm. 

Glebogryzarka… i nie tylko – urządzenia wielozadaniowe 

Glebogryzarka może łączyć w sobie również inne funkcje. Do wyboru mamy glebogryzarki z: 

  • aeratorami,
  • wertykulatorami,
  • kultywatorami,
  • bronami,
  • pługami.

Wszystkie te funkcjonalności pomogą przyspieszyć nam prace ogrodowe, pomogą wzbogacić glebę pod zasiew w dodatkowe składniki mineralne, napowietrzyć i tym samym pomóc roślinom we wzroście, abyśmy mogli cieszyć się pięknym ogrodem. 

Polecamy również:

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.8 / 5. Vote count: 65

Oceń post jako pierwszy

2 thoughts on “Zakup glebogryzarki – jakimi parametrami należy się sugerować?”

  1. Avatar photo

    Nie mam pojęcia jak wybrać, może pomożecie?

Comments are closed.

Scroll to Top
Scroll to Top