Czy oleander może zimować w ogrodzie?

Oleander, piękny i wytrzymały gatunek rośliny, znany jest ze swojej zdolności do rozwoju w różnych klimatach. Jednak jego zdolność do zimowania w ogrodzie w Polsce może być nieco ograniczona. Pomimo swojej odporności, oleander jest rośliną ciepłolubną, pochodzącą z regionu śródziemnomorskiego i innych subtropikalnych i tropikalnych części świata. Zwykle nie jest przystosowany do radzenia sobie z surowymi, mroźnymi zimami, które mogą występować w Polsce.

Aby z powodzeniem przezimować oleander w Polsce, konieczne jest staranne przygotowanie i ochrona. Temperatura musi być utrzymywana znacznie powyżej zera, najlepiej nie niższa niż 5°C. Wymagałoby to przeniesienia rośliny do pomieszczenia lub zastosowania innych środków ochronnych, takich jak owinięcie jej włókniną ogrodniczą lub zbudowanie tymczasowego schronienia, gdy temperatura spadnie poniżej tego poziomu.

Podsumowując, choć możliwe jest przetrwanie zimy przez oleander w Polsce, nie jest to możliwe bez znacznego wysiłku i troski ze strony ogrodnika. Dlatego zaleca się, aby osoby zainteresowane uprawą oleandrów w regionach o chłodniejszych zimach rozważyły ogrodnictwo wewnętrzne lub stosowanie technik oszczędzających ciepło, aby pomóc tym ciepłolubnym roślinom przetrwać zimowe miesiące.

Scroll to Top
Scroll to Top