Ocena:

2.1
(115)

Loading

Czas czytania: 2 minuty
Artykuł sponsorowany

Obornik granulowany bydlęcy – skład i zastosowanie

Spis treści

Podczas uprawy roślin konieczne jest ich nawożenie, a naturalne nawozy są najbardziej mają wiele zalet. Pozyskanie czy transport nawozów naturalnych mogą być skomplikowane. Z tego powodu na rynku pojawił się obornik granulowany, który w tej sytuacji wydaje się ogromnym ułatwieniem dla właścicieli ogrodów.

Obornik granulowany – co to takiego?

Obornik w formie granulek to cieszący się sporą popularnością nawóz pochodzenia naturalnego. Postać granulek nadaje mu proces suszenia, a następnie prasowania. Obornik granulowany doskonale nadaje się do podsypywania upraw. Pod wpływem wilgoci granule pęcznieją i rozpadają się, uwalniając jednocześnie do gleby zawarte w składzie składniki pokarmowe.

Zastosowanie obornika granulowanego

Obornik granulowany jest ceniony przez ogrodników i rolników przede wszystkim ze względu na swoją uniwersalność. Stosowany jest w celu zasilenia różnych upraw, w tym roślin ozdobnych oraz sadowniczych i warzyw. Ze względu na lekko zasadowy odczyn nie powinien być stosowany do nawożenia roślin preferujących glebę kwaśną, czyli. m. in. rododendronów, azalii czy borówek. Obornik znacznie poprawia jakość gleby, wzbogaca ją o cenne składniki (przede wszystkim potas) oraz wzmacnia kondycję roślin. Do jego najważniejszych walorów można zaliczyć:

  • komfort użytkowania,
  • brak nieprzyjemnego zapachu,
  • pochodzenie naturalne,
  • brak w składzie chwastów i innych patogenów,
  • długi okres przydatności,
  • możliwość ręcznego i mechanicznego stosowania,
  • mniejszy ciężar od surowego obornika.

Co ważne, tego typu nawóz może być stosowany przez cały okres wegetacji roślin, począwszy od wczesnej wiosny.

Obornik bydlęcy granulowany – skład

Obornik bydlęcy w granulkach produkowany jest z przefermentowanych odchodów krów, ale jego skład jest bardziej skoncentrowany od surowego (w proporcji 1 kg granulek na 4 kg surowego obornika). W jego składzie jest mniej próchnicy, nie zawiera również nasion chwastów, larw owadów i innych patogenów. W oborniku bydlęcym najczęściej znajdziemy składniki w następujących proporcjach:

  • Azot – 2%,
  • Fosfor – 5%,
  • Magnez – 1%,
  • Potas – 2%,
  • Siarka – 1%. 

Obornik bydlęcy granulowany może w swoim składzie zawierać również niewielkie ilości mikroelementów takich, jak bor, cynk, mangan oraz żelazo.

Obornik bydlęcy granulowany – jakie jest jego przeznaczenie?

Obornik bydlęcy należy do najczęściej wykorzystywanych nawozów. Swoje zastosowanie znajduje przede wszystkim w uprawie roślin ozdobnych, ale sprawdzi się także w uprawie warzyw i owoców. Szczególnie wskazany jest do stosowania na gleby mocno piaszczyste, ponieważ ułatwia utrzymanie wilgoci i cenne składniki odżywcze. Można go z powodzeniem stosować również na glebach cięższych, gdyż wpływa na ich przepuszczalność i poprawia strukturę. 

Obornik bydlęcy granulowany – jaki wybrać?

W poszukiwaniu obornika bydlęcego warto sięgnąć po sprawdzone produkty renomowanych marek. Takim jest właśnie obornik bydlęcy granulowany marki Florovit – naturalny nawóz organiczny do roślin ogrodowych. Zapewnia bezpieczne nawożenie, dostarczając roślinom substancje próchnicze i składniki odżywcze. Pozbawiony jest nasion chwastów i patogenów. Jego stopniowy rozpad umożliwia uwalnianie substancji odżywczych i humusowych, które korzystnie wpływają na strukturę gleby. Nawóz może być stosowany od marca do listopada lub przez cały w rok w przypadku roślin uprawianych pod osłonami.

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 2.1 / 5. Vote count: 115

Oceń post jako pierwszy

2 thoughts on “Obornik granulowany bydlęcy – skład i zastosowanie”

  1. Avatar photo

    „Obornik granulowany to świetna alternatywa dla sztucznych nawozów. Mówię z doświadczenia.

  2. Avatar photo

    Nieprawidłowe stosowanie obornika granulowanego może przynieść więcej szkody niż pożytku. Nie polecam niedoświadczonym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Scroll to Top