Ocena:

3.7
(80)

Loading

Czas czytania: 2 minuty
Artykuł sponsorowany

Dlaczego warto uprawiać warzywa w tunelu foliowym

Spis treści

Uprawa warzyw w tunelach foliowych jest praktykowana od wielu pokoleń. Możliwe korzyści do uzyskania połączone z przewidywaną satysfakcją sprawiają, że coraz więcej osób wykazuje zainteresowanie tą tematyką. W rezultacie z każdym rokiem można zaobserwować coraz większą ilość przydomowych tuneli foliowych. Tunel foliowy stwarza świetne możliwości do samodzielnej uprawy wielu warzyw i owoców. Przedstawiamy dlaczego warto uprawiać warzywa w tunelu foliowym. 

Tunel foliowy – prosta konstrukcja ułatwiająca uprawę warzyw

Własny tunel foliowy nie jest ogromną inwestycją finansową. Można stworzyć całkowicie budżetową wersję, która będzie składała się ze stelażu i folii ogrodowej lub też zdecydować się na zakup gotowej konstrukcji o podwyższonych walorach estetycznych. W jednym i drugim przypadku, tunel foliowy będzie spełniał swoje główne zadanie, jednak gotowe tunele foliowe swoim wyglądem potrafią przyciągać wzrok i przypominają małe szklarnie. 

W przypadku samodzielnego tworzenia tunelu ogrodowego warto zadbać, aby posiadał stabilny stelaż. Może on być drewniany, ale najlepiej sprawdza się metalowy ze względu na większą odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Równie istotny jest rodzaj zastosowanej folii na tunel. Rekomendowany jest wybór folii, której gramatura wynosi co najmniej 140 g/m z wysokim współczynnikiem światła na poziomie ok. 90%. Ponadto istotne jest, aby rozproszenie świtała wynosiło 35%. Sam montaż tunelu foliowego nie jest skomplikowany. 

Dlaczego warto uprawiać warzywa w tunelu foliowym?

Nadrzędną korzyścią wynikającą z uprawy roślin w tunelu foliowym jest możliwość znaczącego przyspieszenia procesu kwitnienia roślin. Okres ten może wynosić nawet kilka tygodni. Wynika to z wyższej temperatury panującej wewnątrz tunelu niż na zewnątrz. W okresie wiosennym pozwala to na uniknięcie niszczycielskiego działania przymrozków na młode rośliny. 

Już podczas pierwszych chwil przebywania wewnątrz tunelu foliowego można odczuć dość inny mikroklimat, który zdecydowanie sprzyja wzrostowi roślin. Jest tam ciepło i wilgotno. Bez większych trudności na małej powierzchni można kontrolować i regulować wilgotność powietrza. 

Podjęcie decyzji o posiadaniu tunelu to także zwiększona ochrona upraw przed szkodnikami i niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Folia zabezpiecza rośliny przed odwiedzinami zwierzyny leśnej. 

Tunel foliowy stwarza świetne możliwości do uprawy bardziej wymagających gatunków roślin, w tym także tych ciepłolubnych, które nie potrafią odpowiednio przetrwać w naszym klimacie. To doskonałe miejsce, aby wygospodarować kawałek przestrzeni dla roślin tropikalnych. Foliowe zabezpieczenie upraw chroni rośliny także przed nadmiernymi deszczami, a nawet ulewami. Rośliny są zdecydowanie w mniejszym stopniu narażone na zalanie czy gnicie. Panujące w tunelu warunki są dość łatwo przewidywalne. 

Kiedy można wysiewać rośliny w tunelu foliowym?

Posiadacze tuneli ogrodowych powinni sugerować się nieco zmodyfikowanym kalendarzem wysiewów. Ostateczny termin jest uzależniony od tego jakie warunki atmosferyczne panują na zewnątrz i od danego gatunku roślin. Sezon w tunelu foliowym rozpoczyna się w okolicach marca od wysiewu sałaty i szpinaku. Następnie pod koniec marca można zdecydować się na rzodkiewkę, a także umieścić w nim rozsady warzyw kapustnych. Koniec marca to czas, kiedy można rozważyć rozsadę niskich odmian pomidora, a z tymi wyższymi odmianami należy poczekać do przełomu kwietnia i maja. Już po upływie dwóch tygodni można posadzić paprykę, oberżynę i melona. Gwarantujemy, że każde warzywo będzie zachwycało smakiem i da bardzo wiele satysfakcji, dlatego zachęci do dalszego praktykowania uprawy roślin w tunelu foliowym.  

Loading

Podobał się artykuł?

Oceń go!

Oceny 3.7 / 5. Vote count: 80

Oceń post jako pierwszy

2 thoughts on “Dlaczego warto uprawiać warzywa w tunelu foliowym”

  1. Avatar photo

    Polecam każdemu, kto chce mieć warzywa na cały rok.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top
Scroll to Top