Zima w ogrodzie

Zima w ogrodzie to czas uśpienia i zbierania sił na nadchodzącą wiosnę. Od tego, jakie warunki będą panować o tej porze roku, w dużej mierze zależy, jak szybko i jak zdrowo ruszy wiosenna wegetacja. 

Grudzień to czas, w  którym prace w ogrodzie ograniczają się głównie do kontroli osłon przeciwmrozowych i zabezpieczeń przed zalegającym śniegiem, mogącym niszczyć uprawiane rośliny. W bezśnieżne i wietrzne zimy trzeba szczególnie dbać o okrycie drzew i krzewów, które mają niski stopień mrozoodporności

Z kolei  w styczniu, w ciepłych latach zdarza się, że pod koniec miesiąca zaczynają już pylić leszczyny, na nagich gałązkach oczarów pojawiają się pierwsze kwiaty, a u podnóża wyższych roślin pojawiają się liście przebiśniegów i śnieżyc wiosennych.  Obok nich z ziemi zaczynają się wychylać ciemierniki. Nadal należy kontynuować dokarmianie dzikich ptaków, o ile zostało ono rozpoczęte w poprzednich miesiącach. 

Przy panujących zmianach klimatu luty ze srogiego miesiąca stał się już zapowiedzią przedwiośnia. Szczególnie w drugiej połowie miesiąca słychać już wiosenny śpiew sikor. Na wierzbach pojawiają się pierwsze „kotki”, a rośliny, które rozpoczęły kwitnienie w poprzednim miesiącu, teraz osiągają jego apogeum. Zaczynają pojawiać się liście krokusów. Zabiegi pielęgnacyjne nadal ograniczają się do sprawdzania stanu osłon i czyszczenia ptasiego karmnika oraz uzupełniania w nim zapasów karmy dla ptaków zimujących. 

Marzec to czas, w którym wiosna już zaczyna śmiało wchodzić do ogrodów. Koniec marca to czas, kiedy zaczynają kwitnąć niektóre gatunki tulipanów botanicznych. Krokusy ją już w pełni rozkwitu, a  w ciepłych latach, wśród gałęzi kwitnących wierzb pojawiają się pierwsze trzmiele. W marcu ruszają też już prace ogrodowe. To czas przygotowywania sadzonek i cięcia krzewów kwitnących latem.  Jeżeli dodatnie temperatury się ustabilizowały, należy uprzątnąć z rabat resztki zeszłorocznych bylin. 

Grudzień
Styczeń
Luty
Marzec
Scroll to Top
Scroll to Top